- Objavljeno: 04.04.2017.
Sigurno ponašanje djece na internetu
Od početka 2017. godine u deset osnovnih škola Zadarske županije provodi se projekt pod nazivom „Sigurno ponašanje djece na internetu“.
Foto: Ilustracija
Od početka 2017. godine u deset osnovnih škola Zadarske županije provodi se projekt pod nazivom „Sigurno ponašanje djece na internetu“.
Projekt je osmislila Radna skupina za problematiku mladih na internetu koja je dio Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije.
Zbog kompleksnosti i potrebe multidisciplinarnog pristupa ovoj problematici u Radnu skupinu imenovani su članovi iz različitih institucija i različitih struka, koji su ujedno i provoditelji cijelog projekta, a čiju je provedbu odobrilo nadležno Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Projekt se sastoji od četiri komponente, od kojih su prve tri usmjerene na učenike 6.ih i 7.ih razreda osnovnih škola, a sastoje se od predavanja od strane policijskih službenika i djelatnika Zavoda za javno zdravstvo, te parlaonica koje provode stručni suradnici škola.
Učenici također sudjeluju u anketama na početku i na kraju provedenih aktivnosti po komponentama.
Četvrta komponenta se odnosi na roditelje učenika, za koje će biti organizirana predavanja u četiri zadarske osnovne škole (Šime Budinića, Šimuna Kožičića Benje, Krune Krstića i Bartola Kašića) od kojih će dva biti otvorena za predstavnike medija i to:
U utorak 04. travnja od 19.00 - 20.00 h u Osnovnoj školi „Šimuna Kožičića Benje“
i u srijedu 05. travnja od 19.00 – 20.00 h u Osnovnoj školi „Krune Krstića“
Predavač je predstavnik partnera u Projektu Boris Radanović - koordinator za podršku i informiranje Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, te Awareness koordinator SIC projekta.
Tijekom projektnih aktivnosti održao je više od stotinjak predavanja za djecu, roditelje, učitelje, policijske službenike i tvrtke u Hrvatskoj. Od strane Europske komisije, TAIEX instrumenta, dva puta je bio poslan kao ekspertni predavač u Bjelorusiju i Srbiju kako bi prenio svoja znanja i predstavio rad Centra za sigurniji internet predstavnicima Ministarstava unutarnjih poslova, Ustavnog suda te ostalih državnih tijela te kao gost predavač na brojnim europskim konferencijama na temu novih aplikacija i trendova mladih na internetu.
Članovi Radne skupine:
Predstavnica Županije zadarske i predsjednica Radne skupine:
Renata Vuksan, prof.,pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti
Predstavnik Sveučilišta u Zadru:
dr.sc.Zvjezdan Penezić, izvanredni profesor na Odjelu psihologije
Predstavnici policije:
Sandra Poljak Jurinčić, dipl. psiholog, policijska službenica za nadzor i planiranje-za prevenciju Ureda načelnika;
mr.sc.Ivana Marić- policijska službenica za nadzor i planiranje-za prevenciju Ureda načelnika;
Franko Lilić, informatičar, - policijski službenik za nadzor i potporu- tehničar-za prevenciju Ureda načelnika
Predstavnica Zavoda za javno zdravstvo u Zadru:
Stela Klepac-Erstić, dr.med., spec.epidemiologije, voditeljica Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje
Predstavnici osnovnih škola:
Nada Meštrović, dipl.socijalni pedagog,koordinatorica za preventivne programe u osnovnim školama Zadarske županije (OŠ Bartola Kašića)
Jagoda Gauta, prof.psihologije (O.Š. Šime Budinić)
Melita Knežević, dipl. psiholog(O.Š.Šimuna Kožičića Benje)
Predstavnik Volonterskog centra Zadar:
Josip Vidov, radni terapeut, predsjednik udruge