- Objavljeno: 13.10.2015.
Manje oružja, manje tragedija u Pristegu
Foto: PU zadarska
Temeljem Strateškog plana MUP-a i drugih institucija u funkciji zaštite i spašavanja za razdoblje 2014-2016 i preventivne akcije MUP-a u suradnji s Programom ujedinjenih naroda za razvoj „Manje oružja, manje tragedija“ ,Hrvatski Centar za razminiranje i PU zadarska, dana 12. listopada 2015.g., organizirali su aktivnosti u Područnoj školi Pristeg radi informiranja djece od opasnosti od ilegalnog oružja, zaostalih mina i ostalih minsko eksplozivnih sredstava.
Osnovna škola Benkovac, Područna škola Pristeg bila je domaćin, a svi njeni učenici, od onih najmlađih, prvaša, do završnih, osmih razreda, sudjelovali su u aktivnostima.
Djelatnici HCR-a prezentirali su učenicima opasnosti koje prijete od zaostalih minsko eksplozivnih sredstava, važnost poštivanja znakova opasnosti, područja u RH koja su još uvijek zagađena minama, s naglaskom na ona oko Pristega te su ih kroz kratki crtani film i kviz o „pronalasku uljeza-mina“ podučili o važnosti pravilnog postupanja u slučaju pronalaska sumnjivih predmeta.
Policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu Službe policije PU zadarske izložili su školska vojna formacijska i improvizirana sredstva pa su učenici imali prilike uživo vidjeti sve ono o čemu im se prethodno govorilo. Veliku zainteresiranost, kao i obično, izazvao je policijski pas za protueksplozijsku zaštitu Rocky.
Policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika kroz strip radionicu pod nazivom „Izbacite uljeza“ senzibilizirali su djecu nižih razreda na opasnosti koje prijete od zaostalog oružja i minsko eksplozivnih sredstava.
Tako im se kroz dogodovštine glavnih likova stripa brata i sestre Mirkeca i Mirne Znatiželjković (jabuka i kruška), gospođice Sigurnice (banana) i gospodina Povjerenka (grožđe) poslala poruka o pravilima sigurnosti pri susretu s nepoznatim, potencijalno opasnim predmetima pronađenim u prirodi ili u zatvorenim prostorima.
Zainteresiranost školaraca za sve provedene aktivnosti, kao i poznavanje teme o kojoj se razgovaralo, potvrda su dobre prakse i suradnje HCR-a i PU zadarske te će se ovakva suradnja zasigurno nastaviti.
Podsjetimo:
Tijekom akcije “Manje oružja – manje tragedija”, koju provodi Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji sa Programom Ujedinjenih naroda za razvoj, a u skladu sa Zakonom o oružju, građani RH mogu dragovoljno predati bez vremenskog ograničenja zabranjeno i dozvoljeno oružje.
Dragovoljna predaja odnosi se na sve vrste oružja, a osobito na oružje kategorije A
- zabranjeno oružje:
automatsko vatreno oružje, vatreno oružje skriveno u drugim predmetima, vojni
projektili s eksplozivnim punjenjem, eksplozivno oružje i njegovi dijelovi, streljiva s
probojnim, eksplozivnim ili zapaljivim zrnima, vojno oružje i dr.
Stoga pozivamo sve građane koji žele dragovoljno predati oružje da nazovu broj policije 192. Osigurati će im se anonimnost te će osposobljeni policijski službenici bez ispitivanja o podrijetlu i bez sankcija osigurati sigurno preuzimanje oružja, streljiva i minsko eksplozivnih sredstava.