Vikend na zadarskim prometnicama

Slika /2021/MOTOR POLICIJA.jpg

Tijekom vikenda i provođenja pojačanih aktivnosti u prometu, policijski službenici Policijske uprave zadarske su kontrolirali ukupno 442 vozila i vozača

Foto: PU zadarska

Policijski službenici su alkotestirali 219 vozača, od kojih je 7 bilo pod utjecajem alkohola, dok je temeljem odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama, sankcionirano:

- 60 vozača zbog prekoračenja  brzine,
-  9 vozača zbog korištenja mobitela u vožnji,
- 30 vozača zbog nekorištenja sigurnosnog pojasa,
-  4 vozača zbog upravljanja vozilom bez tehničkog pregleda i registracije,
- 15 vozača zbog nepropisnog pretjecanja
- 4 vozača zbog nepropisnog skretanja
- 3 vozača zbog nekorištenja zaštitne kacige
- 2 vozača zbog upravljanja vozilom prije stjecanja prava
-  te 88 vozača zbog ostalih raznih prometnih prekršaja.

Iz prometa je isključeno 9 vozača i 6 vozila.
 
U tom se vremenu dogodilo 36 prometnih nesreća, u kojima su dvije osobe teže i četiri osobe lakše ozlijeđene. 


Vozili pod utjecajem alkohola u Gračacu i Pagu 

U nedjelju, 07. kolovoza u 01.13 sati u Gračacu u Ulici Ante Starčevića, policijski službenici su tijekom kontrole prometa zatekli 48-godišnjeg vozača koji je upravljao automobilom Mercedes zadarskih registarskih oznaka pod utjecajem alkohola od 1,74 g/kg.
Vozač je isključen iz prometa i smješten u prostorije policije do otrežnjenja, nakon čega je prekršajno sankcioniran zbog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Noćas, 08. kolovoza u 02.35 sati u Pagu u Riječkoj ulici policijski službenici su tijekom kontrole prometa zatekli 36-godišnjeg vozača koji je upravljao automobilom Seat riječkih registarskih oznaka pod utjecajem alkohola od 1,86 g/kg.
Vozač je isključen iz prometa i smješten u prostorije policije do otrežnjenja, nakon čega je zbog počinjenog prekršaja, uz optužni prijedlog prepraćen na Općinski sud u Zadru, Stalna služba u Pagu. 



Kako bi se povećala sigurnost u prometu, policija poziva vozače i sve putnike u vozilima da se prije svake vožnje, pa i one najkraće, obavezno vežu sigurnosnim pojasom
 

Foto: Ilustracija

Sigurnosni pojasevi jedan su od elemenata zaštite vozača i putnika u motornim vozilima, namijenjeni zaštiti osoba prilikom sudara i iznenadnog zaustavljanja vozila.  

Korištenje ugrađenih sigurnosnog pojasa zakonska je obaveza svih vozača, putnika na prednjem i putnika na stražnjim sjedalima u motornim vozilima. Kako su sigurnosni pojasevi namijenjeni odraslim osobama, djecu se treba prevoziti u posebnim sigurnosnim sjedalicama (dječjim autosjedalicama), odnosno postolju.

Kada se vozilo kreće zajedno s njim kreću se i sve osobe i predmeti u vozilu. Kada se vozilo sudari s drugim vozilom ili objektom na cesti ili uz cestu (npr. drvo, ograda, stup električne rasvjete), ono se naglo zaustavlja. Međutim, osobe i svi predmeti u vozilu nisu naišli na prepreku i stoga oni, poradi inercije, nastavljaju svoje kretanje u smjeru u kojem se vozilo kretalo. Osobe koje nisu vezane sigurnosnim pojasom udaraju dijelovima tijela u prednje vjetrobransko staklo (ukoliko se prevoze na prednjem sjedalu) ili u sjedalo suvozača (ukoliko se prevoze na stražnjim sjedalima). Ukoliko dođe do zanošenja i prevrtanja vozila, osobe koje nisu koristile sigurnosni pojas, udaraju u dijelove vozila ispred sebe, u bočne dijelove vozila, u predmete i druge osobe u vozilu, te, u određenim slučajevima, mogu biti i izbačene iz vozila, uslijed čega stradavaju.

Stoga, kako bi se i kretanje osoba u vozilu zaustavilo istovremeno s zaustavljanjem vozila i spriječilo njihovo stradavanje, treba koristiti sigurnosni pojas.





 

Stranica