- Objavljeno: 24.08.2024.
Prevarena prilikom ulaganja u kriptovalute
Najčešće prijevare u vezi s investicijama uključuju ponude za unosna ulaganja poput dionica, obveznica, kriptovaluta, plemenitih metala, stranih zemljišta ili alternativne energije
Foto: IlustracijaPolicijski službenici Policijske uprave zadarske provode kriminalističko istraživanje računalne prijevare u poslovanju s kriptovalutama u kojoj je oštećena hrvatska državljanka sa zadarskog područja.
Oštećena je u kolovozu ove godine telefonski komunicirala s nepoznatom muškom osobom koja se predstavila kao stručnjak za investiranja u kriptovalute te je doveo u zabludu u svezi zarade. Po uputama muškarca, na svoj mobilni uređaj oštećena je instalirala aplikaciju kojom je omogućila pristup ''na daljinu'', nakon čega joj je s bankovnog računa obavljeno nekoliko neovlaštenih isplata.
Oštećena je shvatila da je prevarena za nekoliko desetaka tisuća eura te je događaj prijavila policiji.
Upozoravamo građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtve investicijskih prijevara. Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac.
Što vam uvijek mora biti sumnjivo:
- obećanja o brzoj zaradi novca bez posla,
- poruke u kojima se nudi laka zarada,
- molbe za manjim donacijama ili neki drugi načini traženja novčane pomoći,
- traženje osobnih podataka (preslika ili fotografija osobne iskaznice, bankovne kartice, PIN ili CVV broj),
- molba da kliknete određeni link i spojite se na određeni servis gdje su uglavnom kreirane lažne stranice za plaćanje - primjer tipičnog phishing e-maila,
- nepersonalizirane poruke i poruke s očiglednim pravopisnim i gramatičkim greškama,
- poruke koje pozivaju na hitno poduzimanje neke radnje.
Ministarstvo unutarnjih poslova je krajem prošle godine, u okviru projekta Jačanje kapaciteta policije za suzbijanje kibernetičkog kriminaliteta, započelo preventivnu kampanju naziva „Web heroj“, čiji je cilj osvijestiti i educirati građane o pojavnim oblicima kibernetičkog kriminala, opasnostima te mjerama prevencije i zaštite.
S tim ciljem, otvorena je internetska stranica „Web heroj“ na kojoj građani mogu doznati sve o vrstama prijevara, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost.