Oprez zbog prijevara kod lažnog predstavljanja

Slika /2021/rotacija.jpg

Savjetujemo građane da budu oprezni i da ne nasjedaju na ovakve pokušaje prijevara, a posebno ističemo kako policijski službenici ne provode službene zadaće na način da telefonom traže od građana podizanje novca iz banaka

Foto: Ilustracija

Jučer je policija zaprimila prijavu od 68-godišnjakinje kako ju je tijekom dana nazvao muškarac koji se lažno predstavio kao policijski službenik te je naveo da da ode u banku i podigne novac, nakon čega je novac predala nepoznatoj muškoj osobi.
Policijski službenici utvrđuju okolnosti događaja i tragaju za počiniteljem, a Policijska uprava zadarska ponovno poziva građane da budu oprezni i da ne nasjedaju na ovakve pokušaje prijevara, pogotovo one starije dobi koji su i najčešće žrtve kaznenih djela prijevara.
 
Posebno ističemo kako policijski službenici ne provode službene zadaće na način da telefonom traže od građana podizanje novca iz banaka.

Također članove obitelji savjetujemo da o opasnostima koje vrebaju upoznaju svoje roditelje, bake i djedove jer, kao što je već istaknuto, upravo su oni meta ovakvih drskih počinitelja, te najčešće postanu žrtve raznih prijevara.
 
 
Kako bi se izbjegle ovakve i slične prijevare, potrebno je voditi računa o sljedećem:
 
  • ne ustupajte svoje osobne podatke nepoznatim osobama (ime, prezime, adresu, OIB, matični broj, broj bankovne kartice, količinu novaca na računu i slično)
  • ako vas netko telefonski ili osobno na kućnoj adresi kontaktira i traži osobne ili bankovne podatke, odmah obavijestiti svoju banku i policiju
  • nemojte pokazivati svoje dokumente i bankovne kartice nepoznatim osobama niti nemojte slati njihove preslike
  • zapamtite da banke nikada od vas neće telefonom provjeravati koliko novca imate na svom računu niti na taj način tražiti neke žurne transakcije
  • ukoliko niste sigurni kako postupiti, prekinite neželjeni telefonski poziv, žurno kontaktirajte članove kućanstva ili osobu od povjerenja te ih zamolite za pomoć i daljnje upute.  

Starije osobe često su žrtve zbog svoje poodmakle dobi, nepažnje ili neupućenosti. Također su spremnije na suradnju, a često žive same u kućanstvu pa nisu u prilici istog trenutka zatražiti tuđu pomoć.
Počinitelji to koriste te na razne načine, lažnim prikazivanjem činjenica, navode osobe da nešto učine na svoju štetu. Između ostalog, predstavljaju se i kao službene osobe pa je tako bilo slučajeva da se počinitelji predstavljaju kao djelatnici banaka, zdravstveni djelatnici ili kao policijski službenici.

 

Stranica