Obilježena 20.obljetnica stradanja Škabrnje

Slika PU_ZD/skabrnja 11.nasl.jpg

Foto: PU zadarska

20. obljetnica stradanja Škabrnje 1991. obilježena je u petak, 18. studenog, na središnjem mjesnom trgu dr. Franje Tuđmana komemorativnom svečanošću, odavanjem počasti, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen obilježju masovne grobnice u Škabrnji kao i na mjesnom groblju sv. Luke kod Spomen obilježja za sve poginule u Domovinskome ratu, dok je koncelebriranu misu zadušnicu u crkvi Uznesenja blažene djevice Marije u Škabrnji predvodio zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić.

Prije dvadest godina 18. studenog, prvog dana srpske okupacije, ubijena su 43 škabrnjska civila i 15 branitelja. Pokolji i progoni nastavljeni su idućih dana, a tijekom višegodišnje okupacije sve do oslobođenja u "Oluji" 1995. broj škabrnjskih žrtava povećao se na 86. Još šestero mještana poginulo je nakon rata od zaostalih minsko-eksplozivnih naprava. U Škabrnji nema obitelji u kojoj netko od najmilijih članova nije stradao.

 

 U nazočnosti općinskih, gradskih, županijskih i najviših državnih dužnosnika,  na Trgu dr. Franje Tuđmana u Škabrnji, započela je središnja komemoracijska svečanost.

 

Pred samu komemorativnu svečanost mnoštvu okupljenih, državnim dužnosnicima pozdravnim govorom, ali i  sjećajući se stradanja svojih sumještana obratio se načelnik Općine Škabrnja Luka Škara, a potom Marko Miljanić kao prvi zapovjednik Samostalnog bataljuna Škabrnja te župan Zadarske županije Stipe Zrilić. 

 

 

 

U ime Hrvatskog sabora, skupu se obratio Josip Friščić - potpredsjednik Sabora, a poslije njega izaslanik Vlade RH ministar Božidar Kalmeta, u ime  predsjednika Republike Hrvatske skupu se obrati general pukovnik Slavko Barić - zamjenik načelnika Glavnog stožera oružanih snaga RH..

U počasnoj koloni predvođeni obiteljima poginulih, Škabrnjskog bataljuna i UHDDR Škabrnja, koordinacijama udruga branitelja iz Domovinskog rata, mjesnim, općinskim, gradskim i županijskom čelnicima Županije zadarske, hodnjom se stiglo do groblja, gdje su na Centralni križ i Spomen obilježje za poginule u Domovinskom ratu vijence položila najprije visoka hrvatska državna izaslanstva:

Izaslanstvo Predsjednika RH ,  u ime Hrvatskog sabora potpredsjednik Josip Friščić sa izaslanstvom te izaslanstvo Vlade RH predvođeno ministrom Kalmetom.

Potom izaslanstva Oružanih snaga i Ravnateljstva policije. U ime Ministarstva unutarnjih poslova vijenac je položilo izaslanstvo ministra,  koje su činili zamjenik glavnog ravnatelja policije Dražen Vitez,  Darko Car načelnik PU zadarske i Alen Klabot zapovjednik ATJ Lučko.

 

Djeca poginulih branitelja pustili su 98 golubova simbolično za upravo toliko žrtava uklesanih na Spomen obilježju, kojeg će posjećivati sadašnji i budući naraštaji.



Stranica