Donesena presuda, vozaču trajno oduzet automobil te mu izrečena kazna zatvora od 30 dana

Slika /2023/POLICIJA/policija 55.jpg

Policija ga zaustavila tijekom nadzora prometa 24. siječnja 2024. godine u Zatonu dok je upravljao automobilom za vrijeme dok mu je pravomoćnim Rješenjem zbog prikupljenih negativnih bodova, ukinuta i oduzeta vozačka dozvola

Foto: PU zadarska

Postupanje policijskih službenika Postaje prometne policije Zadar okončano je presudom Općinskog suda u Zadru temeljem koje je trajno oduzet automobil. 

Naime, 24. siječnja 2024. godine u 13.45 sati u Zatonu policijski službenici Postaje prometne policije Zadar zaustavili su automobil zadarskih registarskih oznaka s kojim je upravljao 42-godišnji hrvatski državljanin, za vrijeme dok mu je pravomoćnim Rješenjem zbog prikupljenih negativnih bodova, vozačka dozvola ukinuta i oduzeta te rješenjem određeno kako ponovno mora polagati vozački ispit nakon provedenog postupka osposobljavanja kandidata za vozače i nakon proteka dvije godine od izvršnosti rješenja o ukidanju vozačke dozvole.
 
Policijski službenici su tom prilikom privremeno oduzeli vozilo kojim je upravljao, a po dovršenom kriminalističkom istraživanju 42-godišnjak je istog dana, uz odgovarajući Optužni prijedlog, doveden na Općinski sud u Zadru.
 
Prekršajni postupak je okončan donošenjem presude kojom je 42-godišnjak proglašen krivim za prekršaj koji mu se optužnim prijedlogom stavlja na teret, sukladno odredbama čl. 286. st.12. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Uz navedeno, presudom Općinskog suda 42-godišnjaku je izrečena i kazne zatvora u trajanju od 30 dana te mu je oduzeto osobno vozilo, koje je postalo vlasništvo Republike Hrvatske.
 
Za napomenuti je da u konkretnom slučaju radi o recidivistu, odnosno osobi koja je već ranije pravomoćno kažnjavana zbog istovrsnih prekršaja, koji su predstavljali opasnost te ugrožavali sigurnosti drugih sudionika u prometu na cestama.

Oduzimanje vozila 

Policija može vozilo privremeno oduzeti vozaču (povratniku u počinjenju prometnih prekršaja), koji je najmanje već dva puta pravomoćno kažnjen u trogodišnjem razdoblju za počinjenje prekršaja opisanih u članku 229. stavku 8. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o osam najtežih prekršaja za koje je detektirano da uzrokuju najveća i najteža stradavanja u cestovnom prometu, a to su:

1. prekoračenje dozvoljene brzine kretanja u naseljenom mjestu za više od 50 km/h,

2. vožnja u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila,

3. namjerni prolazak kroz crveno svjetlo, odnosno prolazak kroz crveno svjetlo bez smanjenja brzine, povećanjem brzine ili prolazak kroz dva ili više crvenih svjetala,

4. odbijanje podvrgavanju ispitivanja radi provjere da li u organizmu ima alkohola ili droga,

5. vožnja pod utjecajem alkohola iznad 1,5 g/kg i vožnja pod utjecajem droga,

6. upravljanje vozilom prije stjecanja prava,

7. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola ukinuta zbog prikupljenih negativnih prekršajnih bodova,

8. upravljanje vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta, dok je vozač isključen iz prometa ili mu je izrečena mjera privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mjera. 
 
Ako se takav vozač zatekne u prometu Prekršajni sud mora donijeti odluku o prekršaju i postupanju s privremeno oduzetim vozilom. Takvo vozilo se u pravilo oduzima u korist Republike Hrvatske. Napominjemo, kako vozač ne mora biti vlasnik da bi se vozilo moglo oduzeti.

 

 

Stranica