Bembo i prijatelji protiv mina u Benkovcu

Slika PU_ZD/suradnja/bembo 16 nas.jpg

Foto: PU zadarska

Dana 28. travnja 2016.g. u Osnovnoj školi Benkovac, s početkom u 11.00 sati održana je predstava pod nazivom „Bembo i prijatelji protiv mina“, edukacijsko-zabavni kolaž glazbenih, plesnih i glumačkih točaka kroz koje se djeca educiraju o sigurnom ponašanju u blizini minske opasnosti.

Tijekom predstave koja traje oko 40 minuta, u nekim dijelovima sudjelovala je i publika, odnosno djeca koja su oduševljeno pratila točke izvrsnih glumaca,Kristijana Kiki Ugrine (Kikijus Astronomicus) i Slavena Juriše (Bembo), pjevačice Ivanke Mazurkijević (Ivanka Štrebsa) te plesačice Ivane Pavlović (Zuz).

Predstavu je pratilo oko 220 učenika nižih razreda OŠ Benkovac i područnih škola Pristeg, Nadin, Smilčić, Korlat, Bruška, Buković, Popovići, Lisičić, Perušić i Podlug, predstavnici Županije zadarske, PU zadarske, PP Benkovac, Grada Benkovca, ravnatelj OŠ Benkovac te profesori i ostali djelatnici škola.

Na kraju programa, ispred škole svoje su aktivnosti i opremu predstavili i djelatnici Hrvatskog centra za razminiranje iz Siska, koji su zajedno s policijskim službenicima za protueksplozijsku zaštitu PU zadarske informirali djecu i građane o opasnostima od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava kako bi se što veći broj ljudi senzibilizirao o ovoj problematici.  

Naime, sukladno Planu aktivnosti Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije, usvojenom na Trećoj sjednici Vijeća, dana 20. listopada 2015.godine, predviđeno da se u Benkovcu održi predstava pod nazivom „Bembo i prijatelji protiv mina“, a što je podržao i Grad Benkovac.

 Policijska uprava zadarska permanentno provodi aktivnosti predviđene Nacionalnom preventivnom kampanjom „Manje oružja, manje tragedija“.

Kampanju pod ovim nazivom MUP od 2007. godine provodi u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj, a u skladu sa Zakonom o oružju.

Cilj je senzibilizacija građana i sprječavanje tragedija uzrokovanih oružjem pa se građani pozivaju da dragovoljno, bez sankcija, bez ispitivanja o podrijetlu, ukoliko žele i anonimno predaju oružje (zabranjeno i dozvoljeno), minsko-eksplozivna sredstva i streljiva.  

Od sredine 2013. godine dio ove kampanje se provodi na način da djeca (starijeg predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta) kroz „strip radionice“ šalju svoju poruku o opasnostima posjedovanja oružja te opasnostima od zaostalih minsko eksplozivnih sredstava, sve kako bi se i oni senzibilizirali za ovu problematiku.

 U sklopu kampanje Manje oružja, manje tragedija, a sukladno Planu informiranja i edukacija stanovništva o minskoj opasnosti Hrvatskog centra za razminiranje, u suradnji s Hrvatskim centrom za razminiranje, policijski službenici Policijske uprave zadarske proveli su velik broj takvih aktivnosti na području Stankovaca, Pristega, Maslenice, Obrovca, Benkovca, Novigrada, Sukošana i Zadra.

 

 SUSRET BEMBA

             Susret Bemba je osmislio multimedijalni umjetnik Željko Zorica sa suradnicima, a premijerno je izvedena u Zagrebu u svibnju 2005.godine. Samo u proljeće 2008.g. je izvedena 60 ak puta diljem RH.              

Obično se izvodi u vrijeme proljeća, i to u travnju i u svibnju kada traju poljoprivredni radovi i kada se puno boravi na otvorenom i to naravno na područjima koja su još uvijek zagađena minama.

Na području zadarske županije, ovo je drugi put da se organizira predstava „Bembo i prijatelji protiv mina“ (prošle godine u travnju takva je predstava održana u Obrovcu) i to strane Vijeća za prevenciju kriminaliteta na području zadarske županije, koje je prepoznalo smanjivanje rizika od zaostalog oružja i minsko-eksplozivnih sredstava kao jednu od glavnih programskih aktivnosti Vijeća u narednom razdoblju.

  

DRAGOVOLJNO PREDANO ORUŽJE U SKLOPU KAMPANJE „MANJE ORUŽJA, MANJE TRAGEDIJA“

 Tijekom 2015. godine građani su dragovoljno predali:

-       59 komada vatrenog oružja (20 komada automatskog, 18 komada poluautomatskog, 15 pištolja i revolvera)

-       349 komada rasprskavajućeg (172 ručne bombe, 76 mina, 101 kom ostalog)

-       29291 komada streljiva za dugo i kratko naoružanje

-       7,8 kg eksploziva

U prva tri mjeseca 2016.godine predano je:

-       3 komada vatrenog oružja (automatske puške) 

-       45  komada rasprskavajućeg (20 ručnih bombi, 12 mina, 13 kom ostalog)

-       5902 komada streljiva za dugo i kratko naoružanje

-       0,25 kg eksploziva

 

Iznova podsjećamo da građani RH i dalje mogu dragovoljno, ukoliko žele i anonimno predati zabranjeno i dozvoljeno oružje, minsko eksplozivna sredstva i streljivo  te se protiv tih građana neće pokretati prekršajni, niti kazneni postupak, niti će ih se ispitivati o podrijetlu oružja.  Također, pozivom na broj policije 192 mogu dojaviti informacije o ostavljenom ili pronađenom oružju. Građane molimo da nikako sami ne donose oružje, minsko eksplozivna sredstva i streljivo, već će ih izuzeti policijski službenik, koji će osigurati anonimnost građana i sigurnu predaju.  



Stranica