Foto: PU zadarska
Danas, na izvanrednoj konferenciji za novinare u Policijskoj upravi zadarskoj, novinarima su prezentirani rezultati kriminalističkog istraživanja kaznenih djela ratnih zločina počinjenih na zadarskom području tijekom 1993.godine.
Na konferenciji je načelnik Policijske uprave zadarske Anton Dražina novinarima prezentirao rezultate kriminalističkog istraživanja, dok je voditelj Službe kriminalističke policije Bore Mršić iznio detalje raketnih napada na civilne ciljeve u zadarskoj županiji, u razdoblju od siječnja do kolovoza 1993.g.
Voditeljica Odjela ratnih zločina Dragana Kamber novinare je upoznala s značajnijim predmetima iz djelokruga rada odjela te ih upoznala i s aktivnostima policije u lociranju i otkrivanju posmrtnih ostataka članova obitelji Ivezić, ubijenih u II sv. ratu i bačenih u Dabinu jamu kod Srba.
Policijski službenici Odjela ratnih zločina Policijske uprave zadarske, u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvom, dovršili su kriminalističko istraživanje nad 60-godišnjakom kojeg se sumnjiči za ratni zločin počinjen tijekom domovinskog rata. Njega se sumnjiči da je, kao pripadnik paravojnih postrojbi vojske tzv. RSK, u svojstvu zapovjednika voda samohodnog višecijevnog bacača raketa M-87- Orkan, a protivno odredbama ženevskih konvencija o zaštiti građanskih osoba za vrijeme rata i protivno protokolu o zabrani i ograničavanju uporabe mina, mina iznenađenja, ili drugih sredstava, u razdoblju od siječnja do kolovoza 1993.g., po zapovjedi svojih nadređenih, tim oružjem napadao civilne ciljeve na širem zadarskom području .
Tako ga se sumnjiči da je, u ukupno 12 navrata, s položaja na okupiranom području, nasumice i bez izbora ciljeva, po naseljenim područjima i civilnom stanovništvu zadarske županije ispalio veći broj raketa s kazetnim bojevim glavama koje su sadržavale svaka po 288 bombi tzv. zvončića punjenih čeličnim kuglicama, čiji je radijus djelovanja 10 metara i to raketirajući područja Ražanca, Petrčana, Poličnika, Zatona, Murvice, Debeljaka, Maslenice, Biograda i Zadra.
U ovima napadima od eksplozija smrtno je stradalo 9 osoba, teško je ozlijeđeno 12, a lakše 15 osoba. U napadima je oštećen veliki broj stambenih i gospodarskih objekata, automobili i druga imovina velike vrijednosti. Opisana djelovanja po civilnim ciljevima nisu bila opravdana vojnim potrebama, a pri tom su uporabljena borbena sredstva zabranjena pravilima međunarodnog prava.
Nakon dovršenog istraživanja protiv 60-godišnjaka nadležnom državnom odvjetništvu podnosi se kaznena prijava zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.