Okrugli stol Koordinacije za ljudska prava

Foto: PU zadarska

Policijski službenici PU zadarske sudjelovali su na Okruglom stolu koji je organizirala Koordinacija za ljudska prava Zadarske županije, a povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, koji se obilježava 10. prosinca.

Okruglom stolu u ime PU zadarske prisustvovali su glasnogovornik PU zadarske g. Elis Žodan, kao član Koordinacije i policijska službenica za prevenciju Ureda načelnika mr. sc. Ivana Marić, kako koordinatorica nacionalnog projekta „Živim život bez nasilja“ za PU zadarsku.

            O problemu kršenja ljudskih prava, odnosno vršnjačkog nasilja sa zakonodavnog aspekta, o vrstama nasilja i primjerima iz prakse prisutne su upoznali  sudac županijskog suda u Zadru mr. sc. Marijan Bitanga, voditelj Obiteljskog centra Zadar dr. sc. Darijo Vučenović te psihologinja gđa. Jagoda Gauta.  Na važnost pravovremenog prepoznavanja nasilničkog ponašanja i rješavanja problema, odmah kada ga se prepozna, upozoria je psihologinja gđa. Melita Knežević, a istaknula je i važnost rada u manjim grupama sa roditeljima i učenicima pri rješavanju problema nasilničkog ponašanja.

            Predstavnici PU zadarske  upoznali su prisutne da su tijekom studenog i prosinca 2014. godine policijski službenici vrlo aktivno angažirani na  prevenciji  trgovine ljudima kojim kaznenim djelom se krše temeljna ljudska prava i to u okviru akcije i budućeg nacionalnog projekta „Zajedno“, aktivnosti su usmjerene na učenike završnih razreda srednjih škola, studente, djelatnike luka, pristaništa, turističkih agencija, nezaposlene osobe i dr. koji mogu doći u doticaj s ovim kaznenim djelom.

            Također su istaknuli da kada govorimo o nasilju  policija razlikuje obiteljsko nasilje, nasilje među djecom i mladima, nasilje putem modernih elektroničkih tehnologija i  nasilje u vršnjačkim vezama, ali i da je nasilje prepoznato  kao nepoželjno ponašanje u društvu pa je zato i zakonski kažnjivo.  Policija provodi niz preventivnih aktivnosti usmjerenih na temu sprječavanja nasilja  i izgradnju kulture nenasilja, tolerancije i nediskriminacije naročito kod mlade populacije.

            Tako Ministarstvo unutarnjih poslova  i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta  provode zajednički  projekt primarne prevencije„Živim život bez nasilja“, a u suradnji sa partnerima:  Udrugom Status M, Udrugom Riječi/Prave/Predstave, umjetnicima Matijom Dedićem i Zlatanom Zuhrić – Zuhrom te Apokalipso bendom, kao i sa drugim umjetnicima.

 U našoj županiji škola domaćin 2010. godine   bila je OŠ „Šimuna Kožičića Benje“, koja škola se uključila i 2014. godine kada je škola domaćin bila  OŠ „Bartula Kašića“. Sudjelovale su i OŠ „Krune Krstića“ i OŠ  „Šime Budinića“.

            Projekt u našoj županiji podržali su Zadarska županija, Grad Zadar, Ured državne uprave u Zadarskoj županiji, glazbenici, školski zborovi , dramske i literarne sekcije i dr., a sve uz vrlo aktivan angažman županijske koordinatorice za provođenje školskih preventivnih programa u osnovnim školama gđe. Nade Meštrović.

Aktivnosti na nacionalnom nivou, pa tako na području PU zadarske nastavljaju  se i u školskoj 2014/2015 godini.

            Ovaj projekt objedinjuje tri komponente, tijekom kojih se učenici upoznaju s problemom nasilja, kako ga prepoznati i kako se zaštiti, učenike se kroz igru  glumaca i neposrednu komunikaciju uči misliti na novi način, te se mladima kroz umjetnost nude opcije kvalitetnih načina korištenja slobodnog vremena, a predstava koja se izvodi ima naslov „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“.

            Učenici daju svoj osobni osvrt i svoja razmišljanja na pitanja nenasilja, tolerancije i nediskriminacije i to u obliku literarnog, likovnog, glazbenog, scenskog i verbalnog izričaja.

            Projekt Živim život bez nasilja osvojio je nagradu za najbolji projekt primarne prevencije na dodjeli Europske nagrade za prevenciju kriminaliteta (EUCPN) u Litvi u prosincu 2013. godine.

Dosadašnjim evaluacijama iskazana je iznimna prihvaćenost projekta i želja za daljnjim sudjelovanjem u budućim sustavnim aktivnostima ovog Projekta.

            Na kraju je donesen zajednički zaključak svih sudionika da je zajednički cilj  procesuiranje nasilja, jer za nasilje nema opravdanja, te da je nasilni modalitet ponašanja bilo koje vrste   neprihvatljiv  te da je nužno da policija, zdravstvo, centri za socijalnu skrb, škole, odvjetništvo, i ostali subjekti  u društvu uvezano i ujednačeno postupaju. 

            Također je zaključeno da je pored  bullyinga i cyberbullying tema za koju je zainteresiran veći broj škola kao i drugi subjekti u društvu, te da bi se  tim problemom u budućnosti trebalo aktivnije baviti.



Stranica