Na današnji dan odajemo počast prvom hrvatskom redarstveniku koji je položio život za obranu Domovine prilikom granatiranja Policijske postaje Lišane Ostrovičke
Foto: PU zadarska
Danas se navršava 31 godina od pogibije hrvatskog redarstvenika Josipa Žulj, koji je 17. srpnja 1991.godine smrtno stradao prilikom granatiranja Policijske postaje Lišane Ostrovičke.
S posebnim pijetetom su u Policijskoj upravi zadarskoj svečanim postrojem odali počast poginulom kolegi, čuvajući spomen na njegovo ime i žrtvu od trajnog zaborava.
Jučer, 16. srpnja, u sklopu programa obilježavanje obljetnice stradanja prvih hrvatskih žrtava u Lišanima Ostrovičkim, položeni su vijenci za sve poginule hrvatske branitelje ispred spomenika pored crkve sv. Nikole Tavelića.
U ime Policijske uprave zadarske, načelnik Anton Dražina s izaslanstvom je položio cvijeće i zapalio svijeću kao trajni spomen na hrabrost i žrtvu hrvatskih branitelja te hrvatskog redarstvenika, koji je među prvima položio život u obrani nam neovisne Domovine.
Posebno dirljiv je bio susret s hrvatskim redarstvenicima, pripadnicima tadašnje policijske postaje, koji su jučer također nazočili obilježavanju pogibije prilikom napada na policijsku postaju i samo mjesto Lišane Ostrovičke.
Vijence su položili i predstavnici Udruge Prvi hrvatski redarstvenik, izaslanstva lokalne samouprave i uprave te udruga proizišlih iz Domovinskog rata.
Josip Žulj rođen je 03. 08.1952.godine, kao pripadnik pričuvnog sastava od 02. svibnja 1991.godine, a kasnije i aktivnog sastava PU zadarske, kao policijski službenik Postaje prometne policije aktivno je sudjelovao u obrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske.
Život je izgubio na današnji dan u topničkom napadu na Lišane Ostrovičke, gdje je samo dva dana prije otvorena policijska postaja (15.srpnja 1991.).
U neprijateljskom napadu na Lišane Ostrovičke, inače jednom od prvih granatiranja na zadarskom području, pored hrvatskog redarstvenika od posljedica ranjavanja smrtno je stradao i fra Mile Mamić.
Obilježavanje obljetnice pogibije hrvatskog redarstvenika je znak poštovanja prema Josipu i svima koji su položili život za neovisnu nam Domovinu Hrvatsku, a očuvanje sjećanja i spomena kako su njihovi životi utkani u temelje hrvatskog društva su zalog koji prenosimo na mlade generacije.
Stranica