Povodom Međunarodnog dana starijih osoba koji se svake godine obilježava 1. listopada i ove godine obraćamo se našim sugrađanima – osobama treće životne dobi, koji su najčešće žrtve kaznenih djela krađa i prijevara počinjenih lažnim predstavljanjem i prodajom lažne robe, kako bih ih savjetima zaštitili i spriječili da postanu žrtvama kaznenih djela
S ciljem podizanja razine samozaštitnog ponašanja ove ranjive skupine Policijska uprava zadarska u suradnji sa Zadarskom županijom, Maticom umirovljenika Zadarske županije i ostalim Maticama umirovljenika, već osam godina za redom provodi lokalni preventivni projekt „
Sigurnost osoba treće životne dobi“.
Nositelj ovog projekta je Vijeće za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije.Projekt je usmjeren na sprječavanje kaznenih djela prijevara lažnim predstavljanjem i prodajom lažne robe. Ciljana skupina su osobe starije od 65 godina i članovi matica umirovljenika sa područja cijele Zadarske županije.
Policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske u suradnji sa policijskim službenicima nadležnih policijskih postaja educiraju članove matica umirovljenika o obilježjima kaznenih djela prijevara, obilježjima počinitelja te o važnosti samozaštitnog ponašanja svakog građanina kako bi spriječili da postanu žrtvama kaznenih djela. Umirovljenike se upoznaje i sa savjetima o samozaštitnom ponašanju građana koji se nalaze na prigodnim brošurama tiskanim u okviru ovog projekta.U projekt su bile uključene i gerontodomaćice.
Upozorenja ciljanim skupinama sa savjetima o samozaštiti se plasiraju i putem medija, a podršku pružaju općine i gradovi.
Prošle godine bila je upriličena i kazališna predstava „Kao san“ u izvedbi MAK TEATRA iz Zagreba u kojoj se govori o temi: Zaštita svih građana, a naročito onih zlatne, treće životne dobi od različitih oblika prevara i zlouporaba.
Predstava je obuhvatila ispovijesti žrtava različitih oblika krađa i prevara. Scenarij i režija osmišljeni su s puno komičnih momenata tako da je publika – osobe treće životne dobi o ovoj ozbiljnoj temi učila na dramski način.
Upozoravamo da se počinitelji lažno predstavljaju, najčešće kao: policajci, inspektori, zaposlenici javnih službi, zaposlenici mirovinskog ili zdravstvenog osiguranja, serviseri, čitači brojila i sl., suradnici crkve, socijalnih službi, prodavači (akviziteri) i dostavljači pošte.
Značajke prevaranta su drskost, snalažljivost, autoritativni nastup, pričljivost,empatija (suosjećanje), izazivanje suosjećanja, upornost u nagovaranju, unaprijed stvoren scenarij, uvredljivost prema vašoj sumnjičavnosti.
Ako vas ipak prevare ili pokradu...
Nazovite policiju na192 ili 112 u najkraćem mogućem rok
Ne dirajte ništa do njihovog dolaska
Pokušajte zapamtiti što više detalja o počinitelju: izgled, odjeća, karakteristični detalji, naglasak, vozilo (eventualno registracijska oznaka)
Zapišite sve detalje na papir do dolaska policije.
Stranica